Mladý svět - 2/2024

49 Kč / časopis
Skladem

Mladý svět stále intenzivněji spolupracuje s novou televizí A11. Každý páteční večer tak na ní můžete sledovat i náš stejnojmenný pořad se slavnými hosty, s nimiž se vracíme ke klíčovým okamžikům jejich kariér i do archivu našeho časopisu. V únoru jsme takto natáčeli s herečkou Veronikou Arichtevou a na následujících stranách se můžete podívat spolu s ní i do zákulisí tohoto pořadu. Divadlo Bez zábradlí, s nímž rovněž dlouhodobě spolupracujeme, uvádí jako svou zatím poslední novinku skvělou francouzskou komedii Berlín Berlín o bořící se berlínské zdi a dvou mladých milencích, kteří si chtějí prokopat tunel z východního Německa do svobodného světa, a to přímo ze sklepa vysoce postaveného agenta Stasi. Dostanou se tak nejen do světa špionů, ale také nekončících záměn a výměn. Právě s jejími hlavními herci Nikol Kouklovou, Karlem Heřmánkem, Jiřím Hánou a také s režisérem inscenace Petrem Svojtkou jsme před jednou z repríz tohoto divácky velmi úspěšného představení vedli myslím velmi zajímavý a jedinečný čtyřrozhovor. I ten vám samozřejmě nabízíme. Se spisovatelem Leošem Kyšou, píšícím rovněž pod pseudonymem František Kotleta, jsme se nedívali do minulosti, ale spíše do budoucnosti, i když nejen tam. V Kulturním výběru Mladého světa si přečtete třeba o Suchu Bohdana Slámy, Plamenu Kateřiny Marie Tiché nebo o Zápiscích z  cest hereček Báry Seidlové a Daniely a Nikoly Zbytovských. Přinášíme rovněž rozhovor s čerstvou držitelkou Ceny Ferdinanda Peroutky Sašou Uhlovou nebo jedinečný pohled na české archeologické vykopávky v Súdánu. S novým Mladým světem si můžete taktéž zopakovat informace o tom, které lázně jsou na co a nabrat inspiraci, jak s končící zimou načerpat novou energii. Otevíráme také nové pravidelné rubriky, na nichž spolupracujeme s našimi bratrskými časopisy Kutilství nebo Sorry. Stále to ale není všechno, co na následujících stranách najdete.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Chtěla bych si zahrát v pohádce. Princezna už to nebude, teď mě čekají spíš čarodějnice
„Rozešly jsme se pracovně, vůbec ne osobně. Dál jsme kamarádky, dál si ze všeho děláme srandu a pomlouváme ostatní lidi. Ale už ne veřejně, už jen mezi sebou,“ prozradila nám  se smíchem herečka Veronika Arichteva o v současnosti hojně probíraném „rozpadu“ tria 3v1 při natáčení pořadu Mladý svět pro televizi A11. Odpovídala v něm na otázky moderátorky Báry Hlaváčkové a společně s šéfredaktorem Mladého světa Janem Janušem nahlédla do archivu tohoto legendárního časopisu. Veronika Arichteva také zavzpomínala na hlavní milníky své kariéry, mluvila ale i o současnosti a budoucnosti. To nejlepší z celého rozhovoru si můžete přečíst na následujících stranách. A díky doprovodným fotografiím můžete rovněž nahlédnout do zákulisí televizního natáčení. 

Ekofór hnutí Brotosaurus slaví 50 let. I s Mladým světem a vtipy o oteplování planety 
Globální oteplování se stalo bezesporu nejinspirativnějším tématem letošního jubilejního ročníku mezinárodní soutěže v kresleném humoru o životním prostředí Ekofór. Ta proběhla za mediálního partnerství Mladého světa, s nímž je spojena prakticky od svých začátků, a s podtitulem Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize. Podívejte se na následujících stranách alespoň na některé z oceněných prací. 

Berlín Berlín. Diváci se smějí tak, že nemůžeme ani dál hrát. Pak jim ale úsměvy ztuhnou 
Divadlo Bez zábradlí uvádí jako svou zatím poslední novinku skvělou francouzskou komedii Berlín Berlín o bořící se berlínské zdi a dvou mladých milencích (Nikol Kouklová a Karel Heřmánek ml.), kteří si chtějí prokopat tunel z východního Německa do svobodného světa, a to přímo ze sklepa vysoce postaveného agenta Stasi (Jiří Hána). Dostanou se tak nejen do světa špionů, ale také nekončících záměn a výměn. Právě s Nikol Kouklovou, Karlem Heřmánkem, Jiřím Hánou a také režisérem inscenace Petrem Svojtkou jsme před jednou z repríz tohoto divácky velmi úspěšného  představení vedli následující rozhovor. 

Budu psát, i kdyby to už nikdo nechtěl číst
Popularita knih Leoše Kyši každým rokem stoupá a na podepsaný výtisk jeho čtenáři čekají i několik hodin. Autor Hustýho nářezu, který píše především pod pseudonymem František Kotleta, se díky sci-fi žánru zabývá budoucností na denní bázi. Témata jeho knih jsou sice považovaná někdy za kontroverzní, ale podle počtu prodaných výtisků je jisté, že tyto žánry čtenáře baví. Čeho se má lidstvo obávat a co by mělo zůstat přesně tak, jak má? 

Kulturní výběr Mladého světa
V této pravidelné rubrice pro vás každý měsíc předvybíráme zajímavé filmy, divadelní hry nebo knihy. Pro tyto týdny volíme – nad rámec třeba hry Berlín Berlín, o níž jste četli už na našich předchozích stranách – například nový snímek Bohdana Slámy Sucho (ze kterého pochází i doprovodná fotografie), Klec bláznů ve Švandově divadle nebo Nobelovku v Divadle Viola, stejně jako Vinici ve Francii, alespoň tedy na knižních stránkách, nebo nové album Kateřiny Marie Tiché Plamen. 

Česko má nové archivní kulturní památky
Česká republika už má 181 archivních kulturních památek. Mezi mimořádně významné soubory archiválií se nově zařadilo sedm archivních souborů či fondů, které ministerstvo vnitra jako gestor archivnictví prohlásilo za archivní kulturní památky začátkem roku 2024. Jde o památky, které mají význam pro dějiny či společnost, případně jsou jinak výjimečné. Tyto mimořádné dokumenty díky tomu získají nejen punc výjimečnosti, ale také zvýšenou ochranu a speciální zacházení.

K vykopávkám v Súdánu jsme se dostali přes výzkum egyptských mumií 
Manželé Veronika a David Karáskovi podporují už přes deset let prostřednictvím své společnosti Prag Emporion české archeologické výzkumy v Súdánské republice, v oblasti vesnice Wad Ben Naga. Bez jejich finanční podpory by se výzkumy této lokality jen stěží rozběhly a přinesly řadu významných objevů. Nedávno ale pravidelně probíhající vykopávky přerušilo vypuknutí občanské války v Súdánu. Prag Emporion, který je součástí rodinného holdingu Flash Capital Group, archeologické výzkumy plánuje spolufinancovat i v příštích letech. „Pokud už do něčeho vstoupíme, rádi zůstáváme do konce, pokud to dává smysl,“ říká v našem rozhovoru Veronika Karásková. 

Evropu pořád rozděluje železná opona. V současnosti je ale mzdová
Srdce novinářky a aktivistky Saši Uhlové bije nalevo, a i proto se snaží po- máhat těm, kterým společnost ubližuje, odstrkuje je nebo jim odpírá právo na důstojný život. „Do budoucna bych si představovala, že ve světě bude větší prostupnost a možnost kombinovat fyzickou práci s tou intelektuální. I mně by to vyhovovalo,“ říká v našem rozhovoru nejen o její zatím poslední knize Hrdinové kapitalistické práce v Evropě, při jejíž přípravách zažila těž- ký pracovní život třeba na německé farmě nebo v irském hotelu. 

České lázně: Stovky našich léčebných pramenů pomáhají prakticky se vším
Díky lesům je naše země přírodní klinika. Na malém prostranství máme 35 lázní, na každý neduh najdeme vhodnou léčbu přírodními léčivy,“ řekla Mladému světu zkušená lázeňská lékařka Milada Sárová. „Karlovy Vary ale díky množství vody, kvalitě, obsahu minerálů a plynů, které vodě propůjčují lehkost a energii, všechny české lázně převyšují. Je to infuze, voda našeho těla, za kterou od 14. století přijíždějí lidé z celého světa,“ dodala. Karlovy Vary jsou skutečně naší lázeňskou korunou, i ostatní lázně ale stojí za pozornost. Zorientovat se v těch nejznámějších můžete i díky našim následujícím materiálům. 

Mráz, čokoláda, mazlení s hady nebo býčí sperma 
Současné lázně a wellness hotely se snaží přizpůsobit aktuálním světovým trendům a hlavně zaujmout klienty specifickou nabídkou procedur. Lidé už do lázní nejezdí tak často na doporučení lékaře, jako spíše na dovolenou nebo na víkendový relaxační pobyt. A tak si chtějí odnést nezapomenutelné zážitky. A co zajímavého a netradičního mohou také vyzkoušet? 

Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Tuto radostnou větu nezvolal na prvním zámeckém návrší v Litomyšli nikdo jiný než František Smetana, tatínek budoucího slavného hudebního skladatele. Stalo se tak přesně 2. března před dvěma sty lety! Slavit 200. výročí narození Bedřicha Smetany bude nejen Litomyšl, ale celá Česká republika celoročně.

Děti fascinuje reklama od malička. Jak k ní tedy přistupovat?
V současnosti je reklama často zaměřená na dětského diváka. A stále častěji se odborníci zaobírají otázkami etiky a psychologického dopadu reklamy na děti. Závěry různých průzkumů se od sebe liší v závislosti na tom, kdo studii realizuje – od popírání jakéhokoli zřetelnějšího vlivu reklamy na dětského spotřebitele až po ty studie, které tvrdí, že reklama působí velmi výrazně nejen na vývoj aktuálního konzumního chování dětí, ale i na vývoj chování budoucího. 

Kutilství: Vyrobte si zásobník na zápalky 
Ke kamnům nebo krbu patří zápalky. Ale kam je bezpečně uložit, aby byly vždy po ruce? Jednoduše si vyrobte zásobník, do něhož se vám vejde hned deset krabiček, což je dostatečná rezerva na celou topnou sezonu. Právě tímto návodem otevíráme novou pravidelnou rubriku, jíž pro čtenáře Mladého světa připravuje šéfredaktor časopisu Kutilství Milan Ježek. 

Jak rozumět umění? Co je to konceptuální umění
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem v pravidelném seriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět. V dalším textu se posuneme zřejmě k nejtěžšímu tématu, kterým je konceptuální umění. 

Mojra radí
Strach ze psů, vyvolaný útokem loveckého psa v dětství, smrt celoživotního kamaráda nebo nečekané těhotenství po čtyřicítce. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz